Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Kedy máte nárok na bezpečnostné prestávky v práci?

Podľa Zákonníka práce majú niektorí zamestnanci nárok na bezpečnostné prestávky, ktoré sa počítajú do pracovného času. Poďme sa pozrieť, za akých podmienok vzniká tento nárok.

Bezpečnostné prestávky pri práci

Legislatíva a podmienky bezpečnostných prestávok stanovuje § 91 a § 5 Zákonníka práce a nariadenie vlády č. 124/2006 Z. z. Tieto dokumenty opisujú situácie, v ktorých má zamestnanec nárok na bezpečnostné prestávky, a špecifikujú, ako často a ako dlho by mali trvať. Regulácia zvyčajne hovorí o jednej prestávke za dve hodiny (od začiatku činnosti) trvajúcej od 5 do 15 minút. Závisí to od konkrétneho typu pracovného zaťaženia.

Započítané do pracovnej doby

Prestávky chránia zamestnancov počas monotónnej práce alebo pri práci, ktorá jednostranne zaťažuje ich organizmus. Ide o situácie, keď je práca spojená s rizikom ohrozujúcim zdravie alebo psychiku (riziková práca je stanovená zákonom o ochrane verejného zdravia). Okrem prestávok je možné tieto situácie riešiť aj striedaním aktivít alebo zamestnancov. Zamestnávateľ by však mal dbať na to, že rizikovú prácu nemožno striedať s inou rizikovou prácou. Bezpečnostné prestávky sa počítajú do pracovného času aj vtedy, keď sa zhodujú s prestávkami na jedlo a oddych.

Bezpečnostné prestávky pri záťaži teplom alebo chladom

Zaistenie bezpečnosti zamestnanca sa vykonáva nielen striedaním pracovných cyklov, ale aj prestávkami. Ak sa práca uskutočňuje v priestoroch, kde je teplota nižšia ako 4 °C, má zamestnanec právo urobiť si aspoň 10-minútovú prestávku v tzv. ohrievárni po dvoch hodinách práce.

Bezpečnostné prestávky pre vodičov autobusov, nákladných vozidiel a vodičov hromadnej dopravy

Pri prevádzke dopravy musia zamestnanci dodržať bezpečnostnú prestávku najneskôr po 4,5 hodinách šoférovania. Prestávka trvá najmenej 30 minút, pre vodičov nákladných vozidiel je to 45 minút. V prípade hromadnej dopravy vodiči nastupujú na prestávku už po 4 hodinách šoférovania. Zároveň sa prestávka nemusí vyčerpať naraz, ale zamestnanec si ju môže rozdeliť na menšie časti.

Bezpečnostné prestávky pri fyzicky náročnej práci

Ak práca prekročí predpísané hygienické predpisy z hľadiska svalovej a celkovej fyzickej záťaže, zamestnanec má právo na prestávku po dvoch hodinách od začiatku práce. Prestávka by mala trvať od 5 do 10 minút.

Ostatné prípady

Nárok na bezpečnostné prestávky majú aj zamestnanci, ktorí vykonávajú monotónnu prácu, pracujú núteným pracovným tempom, pracujú s bremenami a/alebo v zvláštnych pozíciách. Legislatíva tiež pamätá na tých, ktorí namáhajú zrak pri práci. Aj oni by mali čerpať prestávky.

Ďalej na prestávky majú nárok:

zamestnanci, ktorí musia nosiť ochranné prostriedky, ktoré sťažujú pohyb, dýchanie atď.,
zamestnanci pracujúci v hluku, ktorého úroveň presahuje predpísané limity (to platí aj pre vystavenie vibráciám).

Nepodceňujte bezpečnostné prestávky, či už ste v úlohe zamestnanca alebo zamestnávateľa. Iba tak môže byť práca vykonaná k spokojnosti každého.