Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Ako bezpečne pracovať s kyselinou fluoroantimoničnou?

Táto kyselina sa radí medzi takzvané super kyseliny. Je to najsilnejšia kyselina, ktorú doteraz poznáme. Práca s ňou preto vyžaduje veľkú obozretnosť. Rozleptá totiž aj sklenené nádoby.

Definícia kyseliny fluoroantimoničnej

Ide o zmes fluorovodíka a fluoridu antimoničného obsahujúca rôzne katióny a anióny. Superkyselinou ju nazývame preto, že je až 2x1019 silnejšia ako koncentrovaná kyselina sírová (v závislosti od pomeru zložiek). Protonuje takmer všetky organické zlúčeniny.

Kde sa môžeme stretnúť s kyselinou fluoroantimoničnou?

Používa sa v chemickom inžinierstve a v organickej chémii na protonáciu organických zlúčenín bez ohľadu na ich rozpúšťadlo. Využíva sa najmä v oblastiach zaoberajúcich sa ropnými chemikáliami. Superkyseliny sa tu využívajú ako katalyzátory.

Ako veľmi je táto kyselina nebezpečná?

Pri manipulácii s kyselinou fluoroantimoničnou je potrebná mimoriadna opatrnosť. Je totiž výnimočne žieravá a nestabilná. Reaguje na mnoho látok. Preto nemôže byť uskladnená napríklad v sklenených či kovových nádobách, pretože sklo a obvykle využívané kovy dokáže rozleptať. Skladovať sa dá iba v nádobách, ktoré sú potiahnuté vrstvou PTFE, teda teflónom.

Pri manipulácii s touto kyselinou je potrebné nosiť bezpečnostné vybavenie a dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy. Podobne ako väčšina silných kyselín aj kyselina fluoroantimoničná môže prudko reagovať s vodou či iba vlhkosťou. Nebezpečné môže byť aj jej zahrievanie, pri ktorom sa vytvára voľný plynný fluorovodík. Pri styku s pokožkou či očami hrozí veľmi vážne poranenie, kyselina rozleptá aj kosti.

Aké zásady dodržiavať pri práci s kyselinami?

Zásady bezpečnosti práce s kyselinami stanovuje technická norma STN 01 8003:2015 (Zásady pre bezpečnú prácu v chemických laboratóriách). Tá sa týka všetkých pracovísk, kde sa môžu kyseliny používať (fotolaboratóriá, skúšobne, váhovne, biochemické a fyzikálne chemické prevádzky).

Základné zásady práce s kyselinami sú:

Používať len označené chemikálie. Všetko, čo sa v laboratóriu nachádza, by vždy malo byť jasne opísané.
Vždy nosiť ochranné pomôcky – štít, rukavice, okuliare, tvárové masky, respirátory. Dlhé vlasy je nutné mať vždy zopnuté.
Nenechávať pracovisko bez dozoru.
Kyseliny riedime vždy vlievaním do vody, nie naopak.
V laboratóriách a prevádzkach je zakázané piť, jesť a fajčiť.

V rámci Európskej únie existuje systém klasifikácie, označovania a balenia nebezpečných chemických látok. Kyseliny by mali obsahovať takzvané karty bezpečnostných údajov, kde sú o. i. opísané účinky nielen na ľudské zdravie, ale aj na životné prostredie. Laboratórium, obzvlášť v prípade tak nebezpečných látok, ako je práve kyselina fluoroantimoničná, musí mať povolenie na nakladanie s chemickými látkami.

V prípade práce s kyselinami nie je opatrnosti nikdy nazvyš. Najviac nehôd totiž spôsobuje ľudský faktor.