Ako sa starať o pracovnú obuv, aby vám topánky vydržali čo najdlhšie?
Zistite, ako pracovnú obuv čistiť, sušiť, impregnovať a starať sa o jej vnútro. Správna starostlivosť predlžuje životnosť aj funkčnosť topánok a zaberie vám iba dve minúty.

Len tak po celom dni vyzuť topánky, nechať ich, ako sú, a druhý deň si ich obuť... Pracovné topánky vám vďaka svojej odolnosti a špičkovým materiálom mnohé odpustia a vyžadujú naozaj minimálnu starostlivosť. Ak im ju však doprajete, vydržia dlhšie ako nové a budú spoľahlivo plniť svoju ochrannú funkciu.
1. Pravidelné čistenie
Pracovná obuv je často vystavená extrémnym podmienkam, ako sú vysoké teploty či naopak mráz, v kombinácii s prachom, špinou a blatom. Skúste im preto každý deň venovať chvíľku na odstránenie najhrubších nečistôt. Topánky stačí očistiť jemnou kefkou a utrieť vlhkou handričkou. Raz za týždeň môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky určené pre dané materiály.
2. Správne sušenie
To, že by ste topánky nemali nechávať dlho mokré a vlhké, je samozrejmosť. Zatuchli by a mohla by sa do nich pustiť pleseň. A tak mnohí ľudia dajú obuv pod radiátor. Alebo nedajbože do sušičky. Priamy zdroj tepla však môže topánky poškodiť. Namiesto toho pracovnú obuv vypchajte novinami a nechajte do rána v dobre vetranej miestnosti. Riešením sú aj elektrické sušiče, ktoré navyše vďaka UV žiareniu likvidujú mikroorganizmy.
3. Údržba a impregnovanie
Pretože pracovná obuv je často z rovnakých materiálov ako športové a outdoorové topánky, aj ony si zaslúžia pravidelné impregnovanie. Vďaka nemu zostane funkčnosť materiálov nezmenená a na topánkach sa nebudú držať nečistoty. Dôležité je naimpregnovat' topánky ihneď pred prvým nosením. Potom môžete sprej, krém alebo pastu aplikovať ideálne 1x za mesiac alebo podľa odporúčania výrobcu.
TIP:
Siahnite po univerzálnej impregnácii pre všetky materiály s priedušnou membránou.
Myslite na to, že prevencia sa počíta – a akonáhle začne zvršok topánok schnúť alebo dokonca praskať, dokonalým premazaním topánkam síce pomôžete, ale zázraky už neurobíte.
4. Starostlivosť o vnútorné časti
Nezabúdajte tiež na vnútorné časti pracovných topánok. Vyklepávajte kamienky, odstraňujte nečistoty a vystriekajte dezodoračným sprejom. Nezabúdajte na pravidelnú výmenu vložiek, chodidlá vám poďakujú.
TIP:
Pozrite sa na vložky ARDON®INS GEL, ktoré vynikajú podporou tlmenia v oblasti klenby.
5. Včasná oprava poškodení
Nenechávajte drobné poškodenia, ako sú roztrhnuté švy alebo opotrebované podrážky, bez povšimnutia. Keď ich opravíte čím skôr, môžete predĺžiť životnosť topánok a ušetriť za nákup nových. Údržba pracovných topánok nie je len o peknom vzhľade. Je to tiež o ochrane, pohodlí a predovšetkým o bezpečnosti na pracovisku. Dodržiavaním týchto tipov zaistíte, že pracovná obuv vám bude skvelo slúžiť dlhý čas a nebude príčinou nechceného úrazu.