Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Ako sa účinne chrániť pred vplyvom rádioaktívneho žiarenia?

Rádioaktívne žiarenie má niekoľko foriem a pochádza z viacerých možných zdrojov. Viete, pred ktorými druhmi ionizujúceho žiarenia sa treba chrániť, a akými prostriedkami si možno túto ochranu zaistiť?

So zdrojmi ionizujúceho žiarenia prichádzajú do styku okrem zamestnancov jadrových elektrární tiež napríklad pracovníci radiačnej medicíny, rádiologickí asistenti, ale aj zamestnanci všetkých lekárskych ordinácií, v ktorých je dostupné röntgenové alebo iné diagnostické zobrazovacie zariadenie.

Dlhodobé alebo nadlimitné vystavenie ionizujúcemu žiareniu je pre ľudský organizmus nebezpečné. Okrem popálenín môže spôsobovať aj rakovinové bujnenie a ďalšie nezvratné zmeny v tele. Preto sú miesta, kde existuje riziko rádioaktivity, označené výstražným symbolom. Znak rádioaktivity, ktorým je čierny trojlístok na žltom poli, môže byť doplnený aj o červený trojuholník s doplňujúcim značením, ktorému porozumejú aj predškolské deti.

Druhy rádioaktívneho žiarenia

Žiarenie alfa, α
Ide o prúd ťažkých nabitých častíc s vysokou energiou, avšak s krátkym doletom. Pri vonkajšom ožiarení nie je žiarenie alfa nebezpečné: škodlivé účinky má na organizmus iba po vnútornom použití. Chrániť sa pred žiarením alfa je jednoduché: ľahko sa totiž zachytí aj v tenkých vrstvách materiálu, napríklad papiera alebo textílie. S týmto typom žiarenia sa môžu stretnúť napríklad zamestnanci uránových baní.

Žiarenie beta, β
Ide o najčastejšie sa vyskytujúci typ rádioaktivity vo forme prúdu ľahkých častíc. Pred týmto typom žiarenia vám pomôže ochranný oblek proti radiácii v kombinácii s dýchacou maskou. Stretnú sa s ním napríklad pracovníci oddelenia nukleárnej medicíny.

Žiarenie gama, γ
Ide o elektromagnetické vlnenie, pohybujúce sa rýchlosťou svetla. Pre ľudský organizmus môže byť nebezpečné, pretože aj pri vonkajšom ožiarení môže poškodiť vnútorné orgány. Do styku s ním môžu prísť napríklad niektorí zamestnanci jadrovej elektrárne.

Okrem vyššie uvedených sa medzi radiačné žiarenie radia aj lúče X, čiže röntgenové žiarenie, a neutrónové žiarenie, s ktorým sa môžete stretnúť v jadrových elektrárňach.

Spôsoby ochrany pred radiáciou

Pred žiarením alfa aj beta sa ochránite pomocou špeciálneho jednorazového antiradiačného obleku a dýchacej masky. To je však nutné iba v prípadoch, že budete vstupovať do zóny zamorenej radiáciou, prípadne do radiačného laboratória.

Pred ostatnými typmi žiarenia existujú 3 základné spôsoby ochrany:
ochrana časom alebo stráviť v oblasti radiácie čo najkratšiu dobu,
ochrana vzdialenosťou alebo snažiť sa dostať čo najďalej od zdroja žiarenia
a ochrana tienením, teda umiestnením medzi seba a zdroj žiarenia prekážku, ktorá toto žiarenie absorbuje. Najčastejšie sa jedná o olovo, oceľ alebo betón.
Aj napriek tomu, alebo práve preto, že rádioaktívne žiarenie nemôžete vidieť, jeho riziká rozhodne nepodceňujte. Vždy preto rešpektujte pokyny a pravidlá, ktoré stanoví zodpovedná osoba.