Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Pri práci s dimetylkadmiom zaplatíte za najmenšiu chybičku

Práca s nebezpečnými chemikáliami vyžaduje špeciálne vybavenie aj svedomité dodržiavanie predpisov. Práca s dimetylkadmiom je však kapitola sama o sebe. Ide totiž o jednu z najnebezpečnejších látok na svete.

Definícia dimetylkadmia

Kadmium (značka Cd) je kovový prvok, ktorý sa používa ako súčasť rôznych zliatin a na ochranu povrchu iných kovov pred koróziou. Tvorí tiež súčasť niektorých typov akumulátorov, spájok apod. Jeho praktické využitie ovplyvňuje fakt, že je toxické. Preto býva v súčasnosti nahrádzané inými kovmi a jeho využívanie korigujú napríklad smernice Európskej únie. Najčastejšie sa s kadmiom stretnete v rámci práce v továrňach, elektrárňach a obdobných prevádzkach. Dimetylkadmium – Cd (CH3)2 – je zlúčenina kadmia obsahujúca väzby medzi atómami uhlíka a kadmia, ktorú v roku 1917 prvýkrát pripravil Erich Kraus.

Ako je dimetylkdamium nebezpečné?

Kadmium samotné má na ľudský organizmus veľmi negatívny vplyv, jeho organická zlúčenina dimetylkadmium je však extrémne toxická. Ide o najsilnejšiu toxickú látku na svete. Vyzerá pritom celkom nenápadne. Je to číra, málo viskózna tekutina, pre ktorú je typický nepríjemný kovový zápach. Pokiaľ ho človek ucíti, je však už väčšinou neskoro. Nebezpečný môže byť kontakt s iba milióntinou gramu dimetylkadmia. Účinok na ľudský organizmus je akútny, ale aj dlhodobý. Už len nepatrná dávka môže byť pre človeka smrteľná, pretože sa veľmi ľahko dostáva do krvného obehu. Postihuje predovšetkým obličky, pečeň, ale aj nervovú sústavu a mozog, pri vdýchnutí samozrejme aj pľúca.

Dimetylkadmium je navyše silne karcinogénne. V tele sa ukladá a je zložité ho z organizmu nejakým spôsobom odstrániť. Vďaka tomu je tiež dobre zistiteľné napríklad z vlasov postihnutého. Ak sa človek vyhne akútnej otrave, hrozí rozvoj rakovinového ochorenia.

Bezpečnosť pri práci s nebezpečnými chemikáliami

Organické zlúčeniny sú veľmi citlivé na vzduch, svetlo aj vodu. A aby toho nebolo málo, dimetylkadmium reaguje aj na trenie. Pri stretnutí s vodou explozívne hydrolyzuje, pri trení sa môže vznietiť a na vzduchu sa mení na výbušninu. Je tak zrejmé, že pri práci s touto látkou je potrebná extrémna opatrnosť. Veľmi nebezpečné je tiež vdychovanie splodín pri jeho vznietení. Len niekoľko milióntin gramov dimetylkadmia na meter kubický vzduchu prekračuje zákonné limity.

Zásady práce s nebezpečnými chemikáliami

Pred prácou s chemikáliou sa starostlivo zoznámte s jej opisom, nebezpečnými vlastnosťami aj ochrannými pomôckami, ktoré je nutné používať.
Pri práci s nebezpečnými chemikáliami zaistite nielen dobré vetranie, ale aj kontrolu ďalšou osobou.
Riaďte sa výstražnými symbolmi nebezpečnosti.
Zabráňte vstupu nepovolaným osobám.

Zásad pre bezpečnú prácu s chemikáliami, obzvlášť tak nebezpečnými, ako je dimetylkadmium, je ešte celý rad. Je preto nutné riadiť sa platnými legislatívnymi predpismi. A samozrejme mať povolenie na zaobchádzanie s nebezpečnými chemikáliami.